Dom o prostej bryle, jak sama nazwa wskazuje jest prosty, ale i nowoczesny. Posiada kubiczne kształty i płaski dach bez rynien. Nie ma detali, jest oszczędny w formie.

Dużo inwestorów woli bardziej płaski dach, który jest prosty i wygodny. Potrzebne są dwie kondygnacje, dzięki którym może powstać wysoki salon o prostej formie. Liczą się też względy praktyczne takiego dachu, bo z płaskiego dachu łatwiej dostać się np. do komina.

Z powodu tego, że dach jest mało widoczny, jako pierwszą widać kubiczną bryłę, która składa się z dwóch prostopadłościennych elementów. Ten pomysł jest skutkiem podzielenia stref domu na wzgląd na pełnione przez nie funkcje. Prostopadłościan na pierwszym planie jest wyższy i szerszy, dlatego tam może znajdować się garaż, gabinet oraz łazienkę dla gości na parterze oraz sypialnie na piętrze. Drugi prostopadłościan zawiera strefę dzienną. Ta część jest niższa i węższa.

Dzienną część domu otwierają na działkę duże przeszklenia, które wychodzą na trzy strony świata, oprócz południowej. W domu o prostej bryle każda strefa ma swoje przeznaczenie. Część mieszkalną stanowi z pewnością dwukondygnacyjny salon z częścią gościnną oraz jadalnianą połączoną z kuchnią. Salon zwykle posiada ogromne przeszklenia. Salon z dwóch stron otacza taras. Część nocną z kolei zajmują sypialnie dzieci, ogólną łazienkę oraz sypialnię, łazienki i garderobę.

Część gospodarcza zwykle obejmuje duży garaż z warsztatem oraz pomieszczenie na sprzęt ogrodowy. W części kuchni natomiast zwykle wydziela się niewielką spiżarnię. Na piętrze za to jest pralnia i kotłownia.

Strefa przeznaczona na miejsce do pracy może być umieszczona od strony południowej. Można także wydzielić osobne wejście, jeśli jest taka potrzeba.

W domu o prostej bryle można zainstalować ogrzewanie podłogowe posiadające inteligentny system sterowania. Szczególnie może znaleźć swoje zastosowanie w dwukondygnacyjnym salonie, gdzie temperatura będzie miała równomierny rozkład. Dom może mieć też elektronicznie sterowany rekuperator ograniczający straty ciepła, które są spowodowane wentylacją. W inteligentnym domu swoje miejsce może znaleźć odkurzacz centralny czy bramofon.