Żeby postawić dom, z pewnością potrzebny będzie do tego projekt. Ich wybór jest ogromny, zarówno te indywidualne jak i te gotowe są dostępne na każdym kroku i można je także obejrzeć w katalogach w biurach projektowych albo w sieci. Proponowanych ofert jest niezliczona ilość, można się w tym zagubić, dlatego podczas wyboru trzeba mieć głowę na karku i trzeba kierować się rzeczywistymi faktami, a nie korzystać z chwili uniesienia, ponieważ taki wybór to decyzja na całe życie. Najlepiej zatem zacząć od początku, czyli od działki przeznaczonej pod budowę.

Obszar, na którym ma powstać własny przyjemny dom jest bardzo ważna sprawą, bo to właśnie projekt domu powinien być przystosowany do danej działki. Dlatego podczas wyboru wszelkie fantazje trzeba odrzucić w kąt i zająć się realnością. Dom przede wszystkim ma pasować do działki. Uprawniony architekt oczywiście może nanieść zmiany, jeżeli owe będą ze strony inwestora, jednak trzeba też znać umiar.

Bardzo ważnym czynnikiem, który odgrywa dużą rolę jest umiejscowienie działki względem stron świata. Ważną rolę odgrywa też podjazd i jego położenie względem stron świata, a także wejście do budynku, czy jest maksymalnie naświetlone oraz nasłonecznione. Budynki stawiane są według ściśle określonego schematu. Zwykle te pomieszczenia, które nie wymagają dużego nasłonecznienia umieszcza się od strony północnej, z kolei te, którym światło słoneczne jak najbardziej służy- od strony południowej.

Podczas budowy własnego domu pomysłów oraz rozważań jest od groma. Ciągle pojawiające się problemy podczas budowy są oczywiście nieodłącznym elementem działania. Są nieodzowne i całkowicie naturalne. Żeby zbudować własny przyjemny dom, który będzie pod każdym względem dopasowany do indywidualnych potrzeb, należy udać się do architekta, który podejmie się realizacji takiego projektu, który każdemu z mieszkańców będzie odpowiadał. Opcja realizacji indywidualnego projektu jest oczywiście możliwa, ale przy tym pracochłonna i kosztowna. Więc chcąc zaoszczędzić czas, warto obejrzeć kilka gotowych projektów. Z pewnością znajdzie się taki projekt, który sprosta wymaganiom i oczekiwaniom klienta.