Dom zbudowany na planie kwadratu, jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim prosty, ale też posiada nowe technologie. Zawiera kubiczne kształty, a także płaski dach niemający rynien. Taki dom nie posiada detali, a jego forma jest bardzo prosta.

Wielu inwestorów w dzisiejszych czasach woli jednak bardziej płaski dach, który jest prosty w budowie i jest wygodny. Potrzeba zatem dwóch kondygnacji, poprzez które może powstać wysoki salon. Nie liczą się wyłącznie względy estetyczne, ale również funkcjonalność i praktyczność. Z płaskiego dachu łatwiej przedostać się do komina czy do anteny satelitarnej.

Ze względu na to, że dach nie jest bardzo widoczny, na pierwszy plan wysuwa się kubiczna bryła składająca się z dwóch prostopadłościennych elementów. Ta opcja jest konsekwencją podziału domu na strefy, ze względu na pełnione przez nie funkcje. Równoległościan widoczny na pierwszym planie jest wyższy i szerszy. Dlatego w tym miejscu może znaleźć się miejsce na garaż, gabinet czy łazienkę dla gości na parterze oraz sypialnie na piętrze. Drugi prostopadłościan z kolei posiada strefę dzienną, której część jest niższa i przy tym węższa.

Duże przeszklenia wychodzące na trzy strony świata, z wyjątkiem południowej, otwierają dzienną część domu. W budynku na planie kwadratu każda strefa spełnia swoją rolę. Dwukondygnacyjny salon połączony z częścią jadalnianą oraz kuchnią stanowią część mieszkalną. Salon z dwóch stron zwykle otoczony jest tarasem, który można zobaczyć przez ogromne przeszklenia. Z kolei łazienka i sypialnia oraz garderoba, a także sypialnie dla dzieci stanowią część nocną.

Do części gospodarczej można zaliczyć duży garaż z warsztatem wraz z pomieszczeniem na sprzęt ogrodowy. Spiżarnię natomiast można umiejscowić blisko kuchni. Pralnia i kotłownia swoje miejsca znajdą na piętrze.

Strefa pracy może znaleźć się od strony południowej, w której to można wydzielić osobne wejście, jeśli zachodzi taka potrzeba.

W domu na planie kwadratu można zainstalować ogrzewanie podłogowe, które posiada inteligentny system sterowania. Żeby ograniczyć utraty ciepła można w elektronicznie sterowany rekuperator.