Ekologicznym domem jest obiekt oszczędzający energię elektryczną, wykorzystując przy tym odnawialne źródła energii, czyli energię słoneczną, wodną, wiatrową, albo nawet taką odzyskiwaną z ziemi.

W domu ekologicznym mieszkańcy przede wszystkim musza nastawić się na zmianę dotychczasowych nawyków. Początkowe zmiany to na przykład wymiana żarówek na energooszczędne, zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy zamiast pławienie się w wannie branie prysznica.

Żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto zainwestować w kolektory słoneczne na dachu lub zastosować pompę ciepła do pozyskiwania energii cieplnej z ziemi. Sama rezygnacja z klasycznych pieców będzie dużym posunięciem w stronę ekologii. Podczas korzystania ze standardowego typu ogrzewania, do otoczenia wydzielają się szkodliwe substancje, gazy, itd.

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę jak te wszystkie szkodliwe substancje wpływają na środowisko. Jednakże nie każdy ma pojęcie, w jaki sposób można żyć bardziej ekologicznie. Takich sposobów jest wiele. Wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad. Można zacząć od segregowania odpadów na plastik, szkło, papier, bio i odpady mieszane. Żeby wprowadzić ekologię do mieszkania wystarczy montaż energooszczędnych żarówek. Żeby oszczędzać wodę, na kranach można zamontować bezdotykowe wyłączniki. Energię i wodę można zaoszczędzić dzięki używaniu zmywarki do naczyń i nowoczesnej pralki. Sprzęty AGD można wymienić na nowe z klasą energetyczną A+ lub A++. Dzięki takim czynnościom można nie tylko chronić środowisko, ale też zaoszczędzić własne pieniądze. I można to osiągnąć naprawdę przy niewielkim wysiłku. Rezultaty będą widoczne zarówno w otoczeniu jak i w portfelu.

Chcąc jeszcze bardziej chronić środowisko, można zainwestować także w ekologiczną energię, poprzez montaż na dachu lub w ogrodzie systemów solarnych wraz z kolektorami słonecznymi. Jest to opłacalna metoda choćby w celu uzyskiwania ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Polska Grupa Energetyczna inwestuje w odnawialną energię. Zajmuje się przeprowadzaniem projektów, których głównym celem jest wykorzystywanie w praktyce wody, wiatru lub słońca do produkowania czystej energii na dużą skalę.