Własny dom jest marzeniem wielu osób. Jednakże budowa domu pochłania bardzo dużo pieniędzy i nie wszystkich na to stać. Jednakże ludzie, którzy są na to przygotowani odpowiednio, mający środki stają przed dylematem, czy dom kupić, czy może lepiej wybudować. W takiej sytuacji z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie analizy i wypunktowanie plusów oraz minusów każdej z inwestycji. Trzeba liczyć się, że oba warianty mają całkowicie różne metody działania.

Marzenia trzeba urzeczywistniać stąd, jeśli nie lubi się czekać, można dokonać zakupu takiego wymarzonego domu. Gotowa nieruchomość jest o tyle lepszym rozwiązaniem, ze nie trzeba tracić czasu na uzyskiwanie pozwoleń i innych formalności. Wszystko jest już załatwione, więc nic nie pozostaje, jak tylko się wprowadzić.

Z kolei budowa własnego domu od podstaw to bardzo ogromne wyzwanie. Pochłania przede wszystkim sporo czasu, jeśli chodzi o załatwianie formalności. Mając w posiadaniu już własną działkę, sam proces inwestycyjny może potrwać ze dwa lata. Ilość urzędów, do jakich trzeba się za każdym razem udać jest ogromna, zabiera naprawdę dużo cennego czasu. Właśnie chcąc uniknąć tych katuszy, najlepiej dokonać zakupu gotowego domu. Pozytywną stroną w budowaniu od podstaw jest fakt, że faktycznie powstaje to, co się chciało i zaplanowało przez siebie samego, a nie przez kogoś innego.

Zakup gotowego domu niekoniecznie może okazać się dobrą opcją. Czasami mieszkania pozostawiają wiele do życzenia, gdzie trzeba wykonać generalny remont, co może przewyższyć koszty. Budując dom, można mieć wszystko dużo taniej. Ceny materiałów i robocizny spadły, więc budowa domu jednak może wynieść taniej niż zakup budynku w niepewnym stanie

Pośrednim rozwiązaniem może być zakup domu w stanie surowym, bez wykończenia, podłóg i tynków. To oczywiście ma swoje wady i zalety. Atutem jest pozyskany czas na braku załatwienia formalności. W samym budynku można również nanieść zmiany, jeśli jest okazja. Minusem może okazać się niepewność, jeśli chodzi o wykonaną pracę-jej jakość, a także o użyte materiały. Poprawki nanoszone do projektu muszą być wykonane przez architekta, co jest dodatkowym kosztem.