Dokonując wyboru gotowego projektu domu, trzeba zwrócić uwagę na pokrycie oraz kształt i typ dachu, jaki zaplanować architekt. Dach nie tylko ma pasować do całości, ale też musi odpowiadać wymogom lokalizacji działki.

Wybór projektu nie należy do łatwych zadań, bo oprócz rozkładu pokoi trzeba również mieć na uwadze dach- jego typ i kształt, ponieważ ten element jest bardzo widoczny.

Wybierając pokrycie dachowe trzeba się najpierw z nim zapoznać. Trzeba dowiedzieć się o trwałości, o oddziaływaniu na słońce, temperaturę i inne czynniki. Dlatego właśnie trzeba wybierać materiał trwały i odporny na wszelkie warunki pogodowe. Z pewnością korzystnym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna. Ceramika w połączeniu z wełną mineralną jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia termoizolację, ale jest też dźwiękoszczelna, zatem odgłosy deszczu nie będą słyszane i można spać spokojnie.

Po podjęciu decyzji o pokryciu dachowym czas przyjrzeć się gotowym projektom. Większość projektów z góry określa rodzaj materiału, ze względów technologicznych. Nie wszystkie typy dachu nadają się na pokrycia dachowe. Gotowy projekt ma ścisłe wytyczne, którymi muszą kierować się inwestor oraz dekarze. Podczas budowy, bez konsultacji z architektem nie powinno się wprowadzać żądnych zmian

Budżet również jest ważny podczas budowy domu, dlatego trzeba pamiętać, że im bardziej udziwniona forma, tym koszty realizacji wzrastają. Dach z niewielką ilością płaszczyzn, mniejszymi załamaniami lub ich brakiem obniża koszty. Za to wykonanie dachu o wielu płaszczyznach, na wzgląd na większą ilość materiałów, jakie są potrzebne do wykończenia kalenicy jest dużo droższe.

Niezwykle ważną kwestią są panujące na działce warunki klimatyczne. Gdy dom ulokowany jest na otwartej przestrzeni, trzeba mieć na uwadze fakt, że podmuchy wiatru mogą być bardzo silne, a opady śniegu i deszczu bardzo obfite. W takich sytuacjach zwykle proponowane są strome dachy oraz szczelny podkład. Jeśli dom stoi blisko lasu, może być podatny na porastanie mchem, dlatego w tej sytuacji z kolei warto pomyśleć o dachówkach angobowanych albo o takich pokrytych glazurą, które same się czyszczą.