Domy parterowe cieszą się dużym zainteresowaniem u ludzi, którzy mają problemy z poruszaniem się, np. jeżdżą na wózku inwalidzkim. Domy te również chętnie kupują bądź budują osoby mieszkające ze starszymi osobami lub małymi dziećmi.

Jak wszystko, dom parterowy posiada swoje zalety, ale i też wady. Przez ogromną powierzchnię dachu ucieka sporo ciepła, jest to właśnie jedna z przyczyn utraty ciepła, co przejawia się w późniejszych rachunkach za ogrzewanie. Na wzgląd na nieużytkowe poddasze, domy jednokondygnacyjne posiadają niewielki kąt nachylenia dachu. Może to stanowić kłopot, jeśli jest się posiadaczem działki na terenie, który wymaga budowy nieco bardziej stromej bryły. Oczywiście wszelkie zmiany w projekcie jak najbardziej są możliwe, po uiszczeniu dopłaty.

Gdy marzeniem jest postawienie domu parterowego, gdzie wszystkie pomieszczenia potrzebne i niezbędne do codziennego użytku trzeba umieścić na jednej kondygnacji, z pomocą z pewnością przyjdzie dużych rozmiarów działka. W domu parterowym nie umieszcza się schodów, które mogą sprawić wiele kłopotów w szczególności, gdy dom zamieszkują osoby starsze czy małe dzieci. Zatem brak tej konieczności jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Budowa tych domów nie trwa długo, co jest ogromną zaletą. Budynki te cechują się prostym układem komunikacyjnym oraz funkcjonalnością. Dom zwykle ma wydzielone dwie strefy. Dzienną i nocną.

W domu tym, na jednym poziomie musi pomieścić się wiele pomieszczeń, które są potrzebne domownikom w codziennej egzystencji. Chcąc zatem dokonać takiego wyboru projektu, przede wszystkim trzeba być szczęśliwym posiadaczem dużej powierzchni działki.

Otwarta przestrzeń domów parterowych jest dodatkowym atutem. Piękny ogród oraz słoneczny teren to marzenie każdego. A jeszcze większą uciechą jest fakt, że z każdego zakątka domu można dostrzec piękno krajobrazu, a na każdym kroku i z każdej strony można mieć kontakt z przyrodą.

Żeby postawić dom parterowy, trzeba mieć właściwych rozmiarów działkę. W takim domu większość miejsca przeznacza się do zastosowania komunikacji. Dom jednokondygnacyjny dzięki swojej otwartości bardzo zbliża wszystkich domowników, ponieważ nie sposób jest nie spotkać się, jeśli ma się do dyspozycji jeden poziom.